שילוב זכוכית לעיצוב מושלם

זכוכית היא חלק בלתי נפרד מחיינו כבר במשך אלפי שנים. זה כבר אלפי שנים שמעצבים זכוכית על ידי התכה של אשלגן, צורן וגיר בטמפרטורות גבוהות והקירור זה הוא השלב המאפשר לנו לעצב את הזכוכית בצורות שונות. הזכוכית היא יחסית קלת משקל וזה מה שהופך אותה לנוחה יחסית. כשאנחנו חושבים על זכוכית על מה אנחנו חושבים? על צלחות, על חלונות, אולי על דלתות. אך עולם הזכוכית הוא הרבה יותר רחב מזה, וכיום ניתן למצוא זכוכית בעיצובי פנים וחוץ רבים. עולם הזכוכית, בייחוד בארץ, מושפע מסגנונות העיצוב הגלובליים ומן השינויים הרבים בתחום, לצד הטכנולוגיות החדשניות.

עולם הזכוכית – ההיסטוריה של ייצור הזכוכית

בישראל, עיצוב זכוכית קיים כבר 2000 שנה! כבר מן התקופה הרומאית. נכון לאותה העת, זכוכית הייתה מיוצרת על ידי חול שהיו מביאים מחופי הארץ וממלח; היו מתיכים אותם בטמפרטורות גבוהות ולאחר מכן מקררים. את הגושים הגדולים שנוצרו היו שוברים לחלקים קטנים שהיו נמכרים לבעלי המלאכה השונים לצורך התכה חוזרת. כיום אנו מפיקים זכוכית על ידי תרכובת של צורן דו חמצני, נתרן פחמתי וכן מחומרים נוספים הקובעים את סוג הזכוכית ואת איכותה. כן, עולם הזכוכית הוא רחב בהרבה ממה שחשבנו, ואכן ישנם סוגים שונים באיכויות שונות. עד שנות ה-60 היו מייצרים לוחות זכוכית באמצעות יציקה והיה צריך ללטש את משטחי הזכוכית על מנת שיעבירו את קרני האור באופן אחיד. נכון לאז, העלות של זכוכית מלוטשת הייתה גבוהה מאוד, ולכן אפשר היה לראות אותה בעיצובי חוץ ופנים בבתי עשירים או במבנים ציבוריים. כיום הטכנולוגיה מאפשרת לנו לייצר זכוכית חלקה אותה ניתן לתכנן כלוחות שקופים ובמהלך הייצור להוסיף ללוחות אלו תכונות נוספות וכן להוסיף גם צבעים.

עולם הזכוכית – דברים שחשוב לדעת

כיום כאשר משלבים זכוכית בעיצובי חוץ ופנים חשוב לזכור שעבודות זכוכית חייבות להיות סופר בטיחותיות. על אף שהזכוכית שמיוצרת כיום היא אכן חזקה ועמידה, חשוב להקפיד על הבטיחות על מנת להימנע מן עוגמת נפש ולהקפיד מאוד בתהליך הייצור, בתהליך העיצוב וכמובן בעת ההתקנה של עבודות הזכוכית השונות. לא משנה באיזה סוג זכוכית אתם חפצים או באיזה צבע או צורה או לאיזה צורך – חשוב מאוד להקפיד לבחור בזכוכית בטיחותית שהיצרנים שלה מאושרים על ידי מכון התקנים הישראלי.      לאחר מכן עולם הזכוכית הוא עולם שלם של אפשרויות בלתי מוגבלות – אנו נמצא עבודות זכוכית בעיצובי קירות, סלון וחדרים, חדרי אמבטיה, מטבחים וכד'. הפונקציונליות של הזכוכית משתנה מצורך לצורך ועובי הזכוכית הוא הפקטור המרכזי שמשפיע על תכונותיה. בעיצוב קירות אנו נראה בעיקר גוון זכוכית נקי (הנקרא גם "קליר"), אך ניתקל גם בזכוכית אקוסטית החוסמת רעשים, זכוכית רפלקטיבית, זכוכית החוסמת קרני UV ועוד ועוד.