בור ספיגה – כיצד הם משרתים אותנו ואיך מטפלים בהם

מחוץ לכל מבנה, בין אם זה בית מגורים, בית עסק, מבנה ציבורי או כל מבנה אחר שיש בו שירותים או חדרים אחרים שמחוברים אל מערכת ביוב, אנחנו נוכל למצוא בורות סגורים ואטומים. אלה בורות ספיגה אשר דרכם עוברת צנרת הביוב של המבנה ומעבירה את כל החומרים שעוברים בה, מתוך המבנה.

יש לבורות ספיגה חשיבות מאוד גדולה מבחינת תחזוקת המבנה והסביבה בכלל. נניח ואין בור כזה באזור, הרי שאין לצנרת לאן לזרום את השפכים שעוברים בה, כלומר לא ניתן להשתמש בצנרת ואם משתמשים, סביר להניח שהיא תיסתם תוך זמן קצר. לכן, מן הסתם, יש לדאוג שהצנרת תהיה פתוחה ונקייה והבורות עצמם יהיו גם פתוחים למעבר.

בור ספיגה הוא אחד הדברים הראשונים שנבדקים כאשר יש סתימה בצנרת של המבנה. בהתחלה אנשי המקצוע יבדקו את הסתימה מבפנים, כלומר מהשירותים, ולאחר מכן, אם לא נמצא מקור הבעיה, אז יפנו אל בור הסתימה במטרה לבחון, האם הבעיה טמונה שם או שמא, ניתן להגיע אל מקור הבעיה, דרך הבור אל הצנרת.

בור ספיגה נמצא במגרש של אינסטלטורים ואנשי מקצוע שמחזיקים ביוביות, במובן מסוים. לאדם הממוצע, אין מה לעשות ואין מה לחפש בבור. לכן משאירים אותו סגור, מאחר ואם הוא יהיה פתוח, הרי שביוב יזרום מהבור אל שטחים פתוחים, האזור יזדהם וישאיר אחריו מחלות שונות. צריך לזכור עוד, שהביוב אשר זורם בתוך הבור, יוצר בעצמו לכלוך ומושך אליו לא מעט חרקים ומזיקים שונים. לכן משאירים אותו סגור. מה עוד, שגם מבחינה בטיחותית זה לא נכון להשאיר את המקום פתוח.

כיצד אינסטלטורים וביוביות מטפלות בבור

כאמור, אם יש סתימה במבנה, בור ספיגה הוא אחד המקורות הראשונים שנבדקים. לצורך כך אנחנו נזמין, כאמור, אינסטלטור וחברה שמחזיקה ברשותה ביובית. אחרי שהם יבדקו את המצב, בין היתר, הם יבדקו כיצד הסתימה באה לידי ביטוי בתוך המבנה, איך בנויה מערכת הביוב מבחינת השירותים או החלק הפנימי (למשל, האם יש שיפועים, איפה נמצא הצינור שמוביל אל בור הספיגה ועוד), אז הם יצאו אל בור הספיגה, יפתחו אותו וינסו להגיע מצד אחד אל הצד השני.

ברמת העיקרון, באופן טבעי, ביובית יכולה לעשות את העבודה בצורה הרבה יותר מוצלחת מאשר אינסטלטור שפועל באמצעות כלי עבודה סטנדרטיים במובנים רבים. לביוביות יש משאבות חזקות שמאפשרות להן לשאוב את כל מה שיש בתוך הצנרת, ברמה כזו שהן מנקות אותה עד שלא נשאר בה דבר אשר עלול לגרום לחסימתה.

צריך לומר, באופן שגרתי לא תמיד נהוג לבצע ניקיון כזה, אלא רק כאשר יש סתימה, זה מסיבות שונות, כלכליות ואחרות. עם זאת נכון כן לבצע ניקיון כזה אחת לכמה זמן, בשביל לשמור על הצנרת חלקה ונקייה.